Navodila za tisk

Da bi postopek tiska potekal čim hitreje in najboljše, je spodaj nekaj navodil.

Ločljivost in podrobnosti

NE SPREMENITE LOČLJIVOSTI vaših datotek na 300 dpi ali kaj podobnega. Najboljša praksa je, da sliko pustite pri ločljivosti, pri kateri je bila ustvarjena (s skenerjem, fotoaparatom ali drugo napravo).

Zgornja meja ločljivosti pri končni velikosti naj bo 600 dpi.

Primer: če fotografirate z 24-megapikselnim fotoaparatom, bo datoteka velika približno 6000 x 4000 pikslov, kar pri ločljivosti 300 ppi ustreza velikosti 50 x 33 cm (ali 64 x 42 cm pri ločljivosti 240 ppi).

Če želite tisk velikosti 100 cm v širino, preprosto nastavite to širino v Photoshopovem oknu za spremembo velikosti slike – višina bo nato 66 cm, ločljivost pa 152 ppi (možnost “Resample” mora biti izklopljena, kar pomeni, da se ločljivost prilagodi vpisanim dimenzijam). Shranite in pošljite datoteko!

Velikost slike in robovi

Ko naročate tisk določene velikosti, nam morate zagotoviti naslednje podatke:

a) širina in višina slike (torej tiskovno območje, ki bo natisnjeno). Bodite prepričani, da je vaša slika sorazmerna z dimenzijami, ki jih navedete! Lahko pa nas tudi usmerite, da sliko povečamo na določeno širino ali višino, pri čemer se druga dimenzija ustrezno prilagodi.

b) končna velikost – velikost lista papirja, ki bo okoli slike. Lahko pa določite le širino robov, na primer 3 cm okoli slike; ali 2 cm zgoraj in ob straneh ter 2,5 cm spodaj, itd.

Če vaša slika vsebuje dodatno območje za odrez (bleed), nas na to opozorite ali označite, da bomo lahko natančno odrezali presežek.

Oblika datoteke

Za pošiljanje datotek priporočamo za rasterske slike TIFF ali JPG (nastavite najvišjo možno kvaliteto) obliko zapisa. Za pošiljanje datotek v vektorski obliki priporočamo PDF. Priporočamo, da so vse pisave pretvorjene v krivulje.

Pošiljanje datotek

Najlažji način za pošiljanje datotek je preko brezplačne spletne storitve www.WeTransfer.com – hitra je, brezplačna in ne zahteva uporabniškega računa.

Barvni profili

Priporočamo uporabo barvnega prostora AdobeRGB1998 ali ECI-RGB. V nasprotnem primeru pustite barvni profil tak, kot je bil ob zajemu s kamero ali skenerjem. NE pretvarjajte slik v CMYK, razen če je bila slika prvotno ustvarjena v CMYK. Naši tiskalniki imajo precej večji barvni razpon, kot ga omogoča CMYK. Prepričajte se, da je slika shranjena z ICC barvnim profilom (v oknu za shranjevanje datotek v npr. Photoshopu naj bo obkljukana opcija Embed Color Profile).

V nobenem primeru ne pretvarjajte slik v barvne prostore tiskalnikov ali tiskarskih strojev.

Če pošiljate črno-bele slike, razmislite o uporabi sivinske lestvice gamma 2.2 in poskrbite za 16-bitni način dela. Za slike s širokim barvnim razponom, kot sta ProPhoto ali WideGamutRGB, prav tako priporočamo 16-bitno delo po kanalih, če želite doseči najboljšo kakovost. V tem primeru močno odsvetujemo shranjevanje v JPG ali druge stisnjene oblike zapisa.

Če imate slike z velikimi enakomernimi površinami barv in želite natančno barvno ujemanje, je najbolje, da določite Pantone barvo, ki najbolj ustreza vašim zahtevam.

Slike brez vgrajenega barvnega profila bomo morali ustrezno urediti, preden jih lahko natisnemo.

O barvnem prostoru CMYK

Delo s procesnimi barvami prinaša veliko prednosti, vendar bi podrobnejša razlaga večine od njih presegla namen tega kratkega povzetka; zato na kratko: visokokakovostni tiskalniki imajo poleg osnovnih CMYK barv, tudi dodatne, kot so npr. rdeča, zelena, modra in lahko reproducirajo barve izven CMYK barvnega prostora.

Seveda, če pripravljate svoje delo za tiskano publikacijo in ste od začetka uporabljali CMYK barve, je to popolnoma v redu in z vašimi slikami bomo ravnali ustrezno. Vendar, če je vaš cilj doseči največjo barvno natančnost, priporočamo, da ostanete pri RGB. Tudi barvni prostor LAB je dober, le ne pozabite, da uporabljate 16-bitno globino barv, enako kot pri črno-belih slikah.